Pusťme stín do zahrady


Máte-li na zahradě vzrostlý strom, můžete využít přírodní zastínění. Většinou si, ale zastínění musíme vytvořit uměle. Nejlevnější a nejjednodušší zastínění je v podobě slunečníků, stínících plachet, party stanů a pavilónů Výhodou je mobilita. Můžeme je libovolně přemísťovat podle potřeby.
barevný slunečník


Stín nám poskytnou také pergoly, přístřešky a zastíněné terasy oblíbené altány. Na trhu je na výběr široká paleta typů stínidel. Slunečníky můžete použít kdekoli. U vody i na zahradě. Uchytit je můžete do stojanu k tomu určenému nebo je zapíchneme jednoduše do země. Obyčejné slunečníky zakoupíte od 300 korun.


Propracovanější slunečníky s klikou pro sklápění a křížovým stojanem pro vkládání fixačních kamenů pořídíte v ceně okolo 4000 korun.
letní slunečníky


Robustní slunečníky jsou vybaveny snímatelnými a ručně pratelnými potahy. Jsou odolné proti větru, mají průměr okolo 350 centimetrů. Sluneční clony – trojúhelníkové clony v podobě plachet s upevněním na šňůry nebo stojany. Clony jsou vyrobeny z robustní textilie. Clona může být naistalována volně na podstavci, napevno v zemi, nebo na stěně domu. Některé modely zahraničních výrobků mohou stát až přes sto tisíc korun.


Markýzy – zastínění, které zůstává trvale na místě instalace. Mají mechanické nebo elektrické ovládání. Markýzy patří mezi účinné venkovní zastínění velkých ploch, jako jsou terasy nebo balkony. Nevyžadují náročné stavební úpravy. Vybírat můžete z mnoha typů látek. Na výrobu se používají látky z odolné textilie, která vydrží rozmary počasí a je odolná i proti škodlivému slunečnímu záření.
malá pergola


Markýzy najdete – výsuvné, polo kazetové, kazetové i samostatně stojící. Jednotlivé modely se liší rozměrem, sklonem a délkou výsuvu.


Některá nadstandartní provedení zastíní prostor o délce až třináct metrů. Dalším nadstandardem u některých modelů jsou senzory, které automaticky reagují na slunce, vítr i déšť. Senzor markýzu automaticky ovládá při změně počasí. Automaticky ji zatáhne například, když se blíží déšť.